Materiály

  • práce se všemi druhy klempířských materiálů, dodané buď investorem nebo námi
  • možnost konzultace při vybírání nejvhodnějšího druhu materiálu, ze kterého má být daná zakázka zhotovena
  • při vypracování cenové nabídky možnost nacenění v různých druzích materiálu, dle domluvy

    Tabulka snášenlivosti (kombinace) jednotlivých kovových materiálů mezi sebou.


    PZ - pozinkovaný plech


    Ocelový plech, oboustranně žárově ošetřený vrstvou zinku, která plní antikorozní funkci.

    Nejlevnější (a stále nejpoužívanější) varianta materiálu na všechny druhy klempířských prvků.

    Výhodou je nízká pořizovací cena, nevýhodou však omezená trvanlivost (v závislosti na znečištění prostředí a tloušťce vrstvy zinku 3-25 let) a s tím související nutnost nátěrů, pro prodloužení životnosti.


    TZ (TiZi) - titanzinkový plech


    Základem je čistý zinek se stupněm ryzosti 99,995 %, přísady tvoří titan a měď pro lepší mechanicko-fyzikální vlastnosti.

    Dražší, ale v současnosti často používaný materiál, zejména na pokrývání a odvodnění střech.

    Titanzinek se dodává v několika úpravách - buď jako přírodní lesklý, předzvětralý se světle šedou nebo tmavošedou barvou (v obou případech lakovaný transparentním filmem).

    Titanzinek není vhodný jako klempířský prvek v kombinaci s asfaltovou krytinu
(asfaltové šindele, modifikované pásy ...), kdy lze očekávat tzv. bitumenovou korozi!

    
Výhodou je dlouhá životnost podobná mědi (v závislosti na znečištění prostředí 40-100 let) a minimální náklady na údržbu, nevýhodou je omezená možnost zpracování při nižších teplotách (minimální teplota při zpracování ohýbáním je 10°C) a vyšší tepelná roztažnost, na což je důležité pamatovat zejména při použití ke střešní krytině.


    CU - měděný plech


    Drahý, ale stále populární materiál, zejména na pokrývání a odvodnění střech.

    Měď je vhodná na všechny druhy klempířských výrobků pro svou vlastnost, kterou je vynikající tvarovatelnost.

    Výhodou je dlouhá životnost (běžně i 100let), na počasí nezávislé zpracování, téměř nulové náklady na údržbu, nevýhodou je hlavně vysoká pořizovací cena a vyšší tepelná roztažnost, na což je důležité pamatovat zejména při použití ke střešní krytině.


    AL - hliníkový plech


    Cenově o něco dražší materiál než pozink, v posledních letech používaný zejména na pokrývání a oplechování střech, stále častěji se však prosazuje i na žlaby, svody a ostatní doplňky odvodnění střech.

    V současnosti nejčastěji používaná povrchová úprava tohoto materiálu je lakováním v široké paletě barev RAL, případně v barvách dle výrobce (KJG, SAG), případně přírodní lesklá úprava.

    Výhodou je nízká hmotnost, dobrá tvarovatelnost, vynikající odolnost vůči korozi a vysoká životnost, nevýhodou měkkost materiálu a s tím související větší možnost poškození odvodňovacích prvků například sjíždějícím sněhem nebo ledem.


    Aluzinkový plech


    Jádro tohoto materiálu tvoří ocelový plech, který je na povrchu chráněn vrstvou hliníku a zinku.

    Tato povrchová úprava má asi 5x delší životnost než pozink a navíc umožňuje vysokou přilnavost pro případný nátěr.


    Poplastovaný a lakovaný pozinkovaný plech


    V současnosti hojně používaný zejména na pokrývání a odvodnění střech, známý především od firem Lindab, Ruukki, Satjam, ROVA a KJG.

    Nejběžnější plastové ochranné vrstvy jsou Polyuretan (PU), Polyester (PE), Polyvinylidenfuorit (PVDF) a Plastisol (PVC-P) v různých tloušťkách vrstvy (nejčastěji 20 - 50µm) v široké paletě barev podle výrobce (Lindab, KJG, Ruukki ...).

    Výhodou je dobrá odolnost vůči korozi a vysoká barevná stálost, nevýhodou nutnost pouze mechanického (nelze pájet) případně chemického spojení (speciální lepidla), u PE a PVC-P i menší odolnost vůči UV záření.


    Nerezový plech


    Ušlechtilý ocelový plech s obsahem chromu a niklu, který tvoří spolehlivou ochranu tohoto materiálu.

    V současnosti používaný hlavně jako fasádní a krytinový kov.

    Dodává se v úpravách šedé patiny, s matným povrchem nebo v klasickém lesklém povrchu nepodléhajícím oxidaci.

    Výhodou je dlouhá životnost a velká odolnost proti agresivnímu prostředí, vysoká pevnost, bezúdržbovost a malá roztažnost, nevýhodou horší tvarovatelnost, která klade vyšší nároky na zpracování.


    Olověný plech


    Používané hlavně u památkových staveb (pokrytí detailů z pískovce, řešení okapniček, hlavy komínů ...) nebo jako krycí pás pod oplechování střešních oken a komínů k vykrytí profilované krytiny (tzv. řasené olovo).

    Výhodou je velmi vysoká životnost (v podstatě nekonečná), vynikající tvarovatelnost a maximální snášenlivost s ostatními materiály (olovo je neutrální), nevýhodou malá pevnost a s tím spojená použitelnost pouze pro řešení detailů bez mechanického namáhání.


    Plast


    Tento materiál je používaný zejména na výrobu okapových systémů (žlaby, svody a doplňky). Jedná se převážně o plast vyrobený z bezkadmiového PVC odolného vůči UV záření a povětrnostním vlivům v široké paletě barev RAL (Marley).

    Výhodou je dlouhá životnost (podle kvality materiálu i 50 let) a udávané lepší odtokové parametry a samočistící schopnosti než plech, nevýhodou nižší pevnost, na což je třeba brát zřetel při navrhování plastových střešních prvků do odvodňovacího systému střechy.